Украинската танцова платформа Zmina ще гостува в „Топлоцентрала“.
Мария Бакалова излезе с официална позиция по повод интервю в The Guardian, съобщават от българския екип на актрисатга.
Заглавието, което се появи в британската медия по повод на интервю, дадено от Бакалова, която играе ролята на Ивана Тръмп във филма „Стажантът“, е плод на въображението на журналиста Емин Санер и не отговарят на истината, се казва в позицията.
Екипът на Бакалова е предоставил запис на интервюто, от който става ясно, че тези думи са изречени за Рой Маркъс Кон, адвокат на Доналд Тръмп от времената, които лентата проследява. След направеното опровержение, от The Guardian са променили заглавието, а същото са направили и всички други медии на Острова.
Реалните думи на Мария Бакалова относно Тръмп и предстоящия филм са: „
Постерната изложба „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“ е подредена във фоайето на Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“. Тя е посветена на 110 години от Първата световна война и участието на България в нея, разказа уредникът в Регионален исторически музей – Русе Десислава Тихолова.
Експозицията се представя в рамките на цар-Шишмановите дни, които продължават до утре в Самоков.
Тихолова разказа, че по времето на Първата световна война е имало девет такива изложби. По думите й „тренч арт“ в превод означава „изкуство от окопите“.
Уредникът в Русенския музей разказа, че особеното за окопно изкуство е, че то възниква като инициатива от страна на войниците. „Самите войници инициират изложби, а също правене и продажба на предмети, набиране на средства, които се предоставят на фондове
Владимир Шунев кани на „Неделна разходка“ в галерия „Париж“.
Изложбата живопис ще бъде показана от 7 до 22 ноември и може да бъде разгледана и на сайта на галерията, съобщават организаторите.
Експозицията включва двадесет и осем платна. „Сюжетите са любимите снежни, есенни, пролетни и летни пейзажи. Картините са с градска и селска тематика, като градската е особено интересна и не е характерна за България. Показани са уютни западноевропейски улици и сгради, а колите приличат на големи американски кадилаци. Или пък това са мечтаните градове, които са цветни, красиви, чисти и подредени, които ни се иска да бъдат тук. Селските пейзажи са добре познати, като те плавно преминават през различните сезони, в които ще се срещнем с жълтите рапици, лавандуловите полета, балите със слама, избухналата есен в златистите дървета и накрая ще се
Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им.
Провокацията идва от комуникацията между галериста и художника. Това е една много важна връзка, която не бива да се подценява, сподели Любен Генов. Уговорката за изложбата е отдавна. Някои от нещата са рисувани през пролетта и лятото, а последните и през есента, защото този сезон е много вълнуващ и вдъхновяващ.
Тъй като сме гости във Варна, бе логично да се опитаме да направим нещо тематично за взаимоотношенията между морето и брега, тази вечна провокация за всеки творец. Темата ни е вълнувала и преди, а сега се връщаме към нея, каза Генов, който представя само нови творби.
Според него морето
Дуо „Ранас“ от Аржентина гостува в София по повод 20-годишния юбилей от отбелязването на Световния ден на тангото. Събитието е на 9 ноември в залата на ул. „Оборище“ 5, съобщават организаторите.
Пианистът Пабло Скиафино и бандонеонистът Леандро Шнайдер ще представят едни от най-емблематичните произведения на легендарния Астор Пиацола, класически танга и авторски композиции, които ще пренесат публиката в сърцето на Буенос Айрес. Сред тях ще бъдат Libertango, Oblivion, Adios Nonino, La Cumparsita и други, представени чрез диалог между бандонеона и пианото – най-важните инструменти за тангото.
Дуото има 30 международни турнета и стотици концерти в Европа, Азия и Латинска Америка.
Леандро Шнайдер е възпитаник на консер
От 23 до 25 октомври гостите ще имат възможността да запознаят публика и професионалисти с различи аспекти на танцовото изкуство, съобщават организаторите.
Програмата ще бъде открита с премиерни прожекции на три видео произведения, създадени за онлайн архива на украинския танцов проект: Let The Body Speak.
Представени ще бъдат спектаклите „Dance Macabre. Безсмъртният танц“ (24 октомври), „Следите“ (25 октомври), премиерни прожекции на видеоденс произведения и дискусии с представители на културния сектор.
„Културният диалог между страните е изключително важен и помага за разрешаването и повлияването на положителните промени в обществото. Той помага да се изгради мост между различните страни, насърчавайки естественото развитие на разбирателство, подкрепа и човечност. Необходимо е да намерим начин да създадем общи ценности и споделено бъдеще. Очаквам с нетърпение да се срещна с артисти от България, за да започнем заедно това пътуване“, казва Тетяна Знамеровска, хореограф и изпълнител на спектакъла „Следите”.
Събитието ще завърши с панелна дискусия с участието на украински и европейски артисти, насочена към обмяна на опит в изграждането на силна професионална общност от хореографи и подкрепа на творческите връзки по време на обществени кризи.
Хилда Казасян и Плевенска филхармония ще представят спектакъла „Световното кино в музика“ на 4 ноември в Общинския младежки дом - Шумен.
Участват още Теодосий Спасов, Васил Петров, Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов и Михаил Йосифов. Спектакълът разкрива картини от знакови филми като "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други. За по-силно въздействие на концертите ще има мулитедия, подготвена специално от Васил Къркеланов, съобщиха организаторите на събитието.
Хилда Казасян каза, че „Световното кино в музика“ е различен спектакъл от предходния „Да послушаме кино". „Естественото надграждане е да обхванем и световната филмова музика, която е един огромен океан от музика. Вече сме с пълния състав на Плевенска филхармон
Животът на едно изображение и неговите копия в различните печатни медии се проследява в изложбата „Преглед на българския дизайн 2024“. Експозицията поставя началото на международния фестивал за дизайн „Мелба“ и ще бъде открита на 31 октомври в Swimming Pool, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че десет млади български автори, творящи в полето на илюстрацията, типографията и фотографията, са предизвикани да проследят живота на едно изображение и неговите превъплъщения в различните печатни медии като част от тазгодишното издание на изложбата „Преглед на българския дизайн“.
Те посочват, че поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн „Мелба“ (1-10 ноември 2024). Темата тази година, избрана от продуцентите от Комплект и кураторките Андреа Попйорданова, Виктория Стайкова и Мила
Нов български университет (НБУ) отбелязва рекорд – близо 100 млади певци от 18 държави кандидатстват за участие в майсторския клас на Райна Кабаиванска тази година.
Заради рекордния наплив прослушванията ще се проведат в два поредни дни - на 12 и 13 септември, в Софийската опера и балет. Маестра Кабаиванска ще избере десет млади певци, с които ще работи три седмици.
„Нащрек съм за избора си на ученици. Трябва голяма концентрация, защото за мен е важно да намеря къде има някакво огънче, артистът къде е. Всички пеят, всички имат глас, обаче трябва да успееш да надникнеш отвъд него и да намериш интелигентност под вълнението“, казва Райна Кабаиванска.
Майсторският клас е създаден през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на настоятелството на
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.
Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров.
Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин.
Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от културната институция. Изложбата е подредена в Етнографския музей и ще бъде открита на 20 септември, петък.
От музеят разказаха, че Ели Неделчева е родена в Разград. Тя се учи на занаят от известния майстор на бусинска керамика Петър Гигов и това формира у нея отношение към традицията, която става отправна точка в индивидуалните й търсения.
През 1993 г. в родния Разград тя открива собствено ателие, а година по-късно получава Майсторско свидетелство за керамик. Формите, които създава на грънчарското колело и след това дълго и търпеливо рисува, са уникални. За разлика от 99% от керамиците, които ползват готова глина от производител, Ели сама намира материала за своите творби и после ма